Kokie būna gręžiniai?

Vandenvietėse egzistuoja du gręžinių tipai: iki 35 m ir giluminiai (iki 100 ir daugiau metrų gylio).

Gruntinis vanduo ne visur yra arti paviršiaus, todėl norint jį pasiekti, gręžiamas giluminis gręžinys, (artezinis - pagal Prancūzijoje esančios provincijos Artua pavadinimą, kur pirmą kartą tokie gręžiniai buvo iškasti) gręžinys. Pragręžiamas vandens nepraleidžiantis molingų uolienų sluoksnis. 
Veikiamas slėgio, vanduo vamzdžiais kyla į viršų.

Filtruojantis (smėlio) gręžinys gręžiamas iki artimiausio vandens turinčio horizonto, kuris slūgso smėlinguose gruntuose, o jo gylis paprastai siekia 20 - 30 m, gręžinys yra sudarytas iš apsauginės kolonos, kurią sudaro 127 - 133 mm skersmens vamzdžiai ir tinklinio filtro. Jo debitas gali būti iki 1 m3/val. Gręžinio gręžimas vyksta pakankamai greitai - vieną - dvi darbo dienas. Gręžiant gręžinį, vamzdis izoliuojamas specialiu moliu ar cementu, kad jo nepasiektų užterštas paviršinis vanduo, tad tokį vandenį galima gerti.

Kita vertus, šie gręžiniai linkę uždumblėti, o jų eksploatavimo laikas tiesiogiai priklauso ir nuo vandeningo horizonto našumo ir nuo eksploatacijos intensyvumo: kuo dažniau gręžinys naudojamas, tuo ilgiau jis tarnauja (praktikoje iki 15 metų, dažniausiai - 5 - 8 metus).

Giluminiai („arteziniai") gręžiniai gręžiami iki vandeningo sluoksnio, kuris klintyse slūgso 20 - 200 metrų gylyje, ir skiriasi ne tik savo gyliu ir našumu (iki 100 m3/val.), bet ir gręžimo sudėtingumu. Tai sąlygoja didesnis apsauginių kolonų kiekis, esantis gręžinyje, ir žymus pabrangimas, kadangi bėginio metro gręžinio gręžimo kaina tiesiogiai priklauso nuo apsauginių vamzdžių skersmens, tuo pačiu ir nuo jų kainos. Priklausomai nuo to, kokia yra gręžinio kilmė ir gylis, jo gręžimo darbų trukmė pailgėja iki 5 ir daugiau dienų. Giluminio gręžinio kaina yra didesnė, kita vertus, jo tarnavimo laikas yra žymiai ilgesnis - 50 ir daugiau metų, kadangi tokių gręžinių filtras yra pati vandeninga uoliena (klintys) ir čia nevyksta uždumblėjimas.

 

Koks yra artezinio gręžinio gylis?

Vandeningosios klintys slūgso nevienodame gylyje, jis svyruoja nuo 20 iki 200, netgi 400 metrų. Tiksliai galima sužinoti tik išgręžus patį gręžinį.

 

Koks gręžinio skersmuo?

Gręžiniai smėlyje: 127 - 133 mm. Gręžinių klintyse, naudojamų asmeniniam vandentiekiui, priklausomai nuo siurblio galingumo, gręžinio konstrukcijos ir jo gylio, kolonos skersmuo viršutinėje dalyje gali varijuoti nuo 127 iki 324 mm. Didesnis vandens poreikis gręžiant pramoninius gręžinius reikalauja žymiai didesnių skersmenų.

 

Kokie yra gręžinio vamzdžiai?

Plieniniai („juodi"), vientisai ištempti, besiūliai. Sienelės storis 5 mm. Sujungimai srieginiai arba suvirinti. Cinkuoti vamzdžiai vandens tiekimui netinkami - laikui bėgant, vandenyje atsiranda kenksmingų cinko junginių.

Gręžimui naudojamos sukamojo gręžimo staklės, praplaunant gręžskylę polimero skiediniu ar švariu vandeniu. Gręžinių apsauginėms kolonoms ir filtrams naudojami polivinilchlorido (PVC) vamzdžiai. Gręžinio filtras apipilamas frakcionuotu žvyru. Statybinio vandens išpumpavimui naudojamas kompresorius. Išpumpavimo metu vanduo atvalomas tiek, kad smėlio kiekis vandenyje neviršytų 0,05 proc. Baigus gręžti gręžinį, užsakovui išduodamas pasas su techniniais gręžinio duomenimis ir vandens cheminės analizės rezultatais. Gręžinys registruojamas žemės gelmių registre. Pagal gręžinio hidrogeologinius duomenis rekomenduojamas eksploatacinis gręžinio našumas ir vandens kėlimo įranga.

 

Ar reikalingas plastikas?

Iš vienos pusės, aišku, tai - progresyvios technologijos, tačiau iš kitos - jie atsirado vos prieš keletą metų, nėra plastikinių vamzdžių statistikos, todėl netišku, kas bus po 40-ties jų naudojimo metų. Tuo tarpu plieninis vamzdis - nuspėjamas: kai jo sienelė siekia 5 mm, tarnavimo laikas - 50 metų (kai korozijos greitis - 0,1 mm per metus). Kalbant apie investicijas - taip, gręžimo darbus vykdančioms organizacijoms tai tiesiog lobis. Beje, reikliems klientams apsauginės kolonos viduje yra sumontuojami plastikiniai vamzdžiai, tačiau tokio gręžinio vieno metro gręžimo kaina yra didesnė.

 

Tačiau „juodasis vamzdis" - geležinis, o vandenyje ir taip daug geležies...

Geležis - naudingas žmogaus organizmui elementas, tačiau vandenyje ji yra nepageidaujama, nes susijungusi su deguonimi, išsiskiria rūdžių pavidalu. Vandens savybes pablogina ir nedidelis geležies bei mangano kiekis: atsiranda specifinis kvapas, skonis, spalva (nuo geležies - ruda, mangano - juoda), padidėja jo drumstumas. Pablogėja gėrimų kokybė (arbatos, kavos ir pan.),  skalbimo metu gali keistis audinių spalva, sanitarinės įrangos, indų, puodų sienelės pasidengia rudomis apnašomis, dėl apnašų nesandariai užsidaro sklendės ir čiaupai, užsikemša slėgio matavimo prietaisai. Geležies kiekio vandenyje riba pagal EU bei HN normas iki 0,2 mg/l. Lietuvos vandenviečių vandenyje geležies vidutiniškai yra 1-2 mg/l. Pagal higienos normas vanduo laikomas labai geru, kai geležies yra mažiau nei 0,1 mg/l. Jei vandenyje yra daug geležies, reikia statyti geležies šalinimo įrenginius. Filtrai - būtinas autonominio vandentiekio atributas.

 

Koks gręžinys yra geresnis?

Smulkus gręžinys smėlyje - pigesnis, tačiau vidutinis jo naudojimo laikotarpis yra 5 metai. Vidutinis artezinio gręžinio naudojimo laikas - 50 metų. Santykis kaina/tarnavimo laikas aiškiai kalba ne smėlio gręžinio naudai. Be to, mes dar neįskaičiavome išlaidų įrenginiams.

Reikia nepamiršti apie nevienodą vandeningų klinčių ir viršutinių sluoksnių vandeningumą. O jei atsižvelgtume į ekologiją ir vandeningų smėlių artumą žemės paviršiui, kuriuo išgrauždami duobes teka lietaus vandenys, jie pilni mikroorganizmų, tuomet viskas sustoja į savas vietas. Beje, kiekviena užduotis yra sprendžiama atsižvelgiant į tikslą: laistymui - smulkus gręžinys, jei kotedžo aprūpinimas vandeniu reikalingas ištisus metus- artezinis.

 

Kas įeina į gręžinio gręžimo išlaidas?

Atvažiavimas į darbų vykdymo vietą, pats gręžimas, gręžinio apsaugojimas vamzdžių kolona, pumpavimas iki vizualiai švaraus vandens. Cheminę analizę galima įtraukti į gręžinio gręžimo darbus, tačiau ji nesuteiks patikimo ir išsamaus vaizdo, kadangi iš karto po gręžimo gręžinyje yra atvežtinio vandens, kuris naudojamas gręžimo darbų metu. Vandens bandinių, skirtų analizei atlikti, atrinkimas vykdomas po trijų eksploatacijos savaičių, kuomet pilnai stabilizuojasi vandens sudėtis, t.y. geriau, jei analizės bus vykdomos iki galo sutvarkius gręžinį, nes pagal jų rezultatus bus parenkami vandens valymo įrengimai.

 

Kokiu atstumu nuo namo galima gręžti gręžinį?

Ne arčiau nei 3 metrai.

 

Kas yra "pilnas sutvarkymas"?

Norint vandenį iš gręžinio naudoti ištisus metus, gręžinį būtina užbaigti kesono (hermetiškos plieninės dėžės), skirto aptarnauti siurblio įrenginius ištisus metus, įgilinimu. Nuo kesono 1,8 metro gylyje tiesiamas vamzdynas ir atvedamas į namą. Nepertraukiamam siurblio naudojimui montuojama automatika ir filtrai, skirti vandens iš gręžinio valymui nuo mechaninių priemaišų.

 

Kodėl artezinio gręžinio gręžimas yra brangesnis?

Gręžinio gręžimo kaina tiesiogiai priklauso nuo kolonos metalo kainos. Kolonos skersmuo priklauso nuo gręžinio gylio ir planuojamo vandens suvartojimo kiekio (galingesnis siurblys turi didesnius gabaritus). Vieno metro artezinio gręžinio gręžimas brangesnis dar ir dėl to, kad naudojama kur kas galingesnė technika.

 

Ar reikalinga licenzija?

Ji reikalinga artezinio gręžinio gręžimui. Tačiau kai kurios firmos daro taip: išduoda du pasus, vienas savininkui, kitas - tikrintojams. Aišku, kad tai nėra gerai. Licencija pramoniniams gręžiniams gręžti dėl gamtos resursų naudojimo reikalinga būtinai.

 

O jei nebus vandens?

Išimtiniais atvejais, kai gręžiama smėlyje, o nurodytoje vietoje vandens nėra, arba jo yra, bet nepakankamai - gręžinys perkainojamas kaip žvalgybinis ir imama tik 50 proc. sutartinės kainos.

 

Kokie siurbliai geriau?

Pripažintas lyderis savo srityje yra vokiečių gamintojai. Nors - yra kitų variantų, siurbliai iš Italijos taip pat neblogi, o pats pigiausias - rusiškas.

 

Ar įmanoma išvalyti uždumblėjusį smulkų gręžinį?

Taip, galima, smėlio gręžinių remontui reikalingas specialus instrumentas. Atstatymo metodas: apatinėje gręžinio dalyje esantis filtras praplaunamas suslėgtu vandeniu, gręžinys įsiūbuojamas, smulkios dispersinės dalelės išplaunamos iš filtro; taip atsinaujina vandens pritekėjimas.

Artezinių gręžinių remontas - sudėtingas, aukštų technologijų panaudojimo reikalaujantis procesas, tuo užsiima tik specializuotos firmos.

 

Ar galima gręžinį įrengti tiesiog pačiame name?

Taip, galima, tačiau tik negilų. Yra nedidelius gabaritus turinčių gręžimo įrengimų, jais galima išgręžti gręžinį ir savo namo rūsyje - jei lubos ne žemesnės nei 2 metrai. Kita vertus, net jei pats namas dar nėra pastatytas, negalima rūsyje įrengti „rimto" gręžinio, nes jo aptarnavimo ir remonto (siurblio keitimas, profilaktika ir t.t.) metu naudojami stambių gabaritų gręžimo įrenginiai, kuriais neįmanoma pasiekti namo rūsio.

 

Kada gręžti?

Geriausias laikas pradėti gręžti gręžinį - prieš pradedant statyti namą, iš karto po to, kai kuoliukais pažymimas sklypas. Tai jums padės sutaupyti daug jėgų ir lėšų, kurios būtų reikalingos tvoros ir vejos tvarkymui, po to, kai jomis pravažiuos gręžimo įrengimai, statybininkai apsirūpins geriamuoju ir techniniu vandeniu, o jums dar iki tvoros pastatymo suteiks galimybę pasijusti nuosavybės savininku.

Jei neišėjo gręžinio išgręžti iš karto, neliūdėkite - tą galima padaryti ir vėliau, bet kokiu atveju savas gręžinys suteiks nepriklausomybės jausmą.

 

Kaip savo sklype rasti vandenį?

Netiesioginiai vandens buvimo požymiai - tamsesnė ir ryškesnė žolės spalva, pelkinė augmenija, tačiau tai liudija tik apie paviršinius (podirvio) vandenis. Beje, žolės spalva gali priklausyti ir nuo sklype esančio trąšų kiekio arba dirvos, turinčios puikią mikroelementinę sudėtį. „Tikresni požymiai" - drėgnose vietose veisiasi mašalai, medžiai lenkia šakas „link vandens". Na, o rėmelis arba ievos/lazdyno virbgalys su vandens ieškotojais, besiremiančiais biolokacija - tam reikalingas labai stiprus optimizmas ir tvirtas tikėjimas šiuo metodu....

Jei kalbame apie smulkų gręžinį, sužinokite, ar kaimynai turi šulinius arba gręžinius. Jei turi, tai ir sau galite drąsiai gręžti. Tačiau 100 proc. garantijos niekada nereikia tikėtis. Klintyse beveik visada yra vandens, klausimas, tik kokiame gylyje ir koks klodo pajėgumas.

 

Rankinis gręžinio gręžimas - ar galima viską pasidaryti pačiam?

Paprastai gręžėjai, siūlantys rankinį gręžimą, iš tikrųjų naudoja kompaktiškus gręžimo įrenginius ir prietaisus. Kalbant apie gręžinio gręžimą savo jėgomis nuosavame sklype - jei užteks entuziazmo ir turite reikalingą įrangą - taip, galima. Grynai rankinis gręžinio gręžimas - tai sunkus fizinis darbas, o jei pasitaikys riedulys, rankinis gręžimas čia jau nepadės.

Vieno metro rankinio gręžinio gręžimo kaina, kurią siūlo specialistai, yra gerokai didesnė nei gręžimas mašinomis, nes nors čia ir naudojamos mašinos ir mechanizmai, sunkaus rankinio darbo dalis yra pakankamai didelė. Rankinis gręžinio gręžimas pateisinamas ten, kur gręžti mašinomis neįmanoma.

Namo dar nėra, kur geriau įrengi smulkų gręžinį: pačiame name (katilinėje) ar už jo ribų?

Pačiame name galima įrengti tokį gręžinį, tik patalpa turėtų būti pakankamai erdvi: reikės ištraukti siurblį (jis kartu su žarnomis ir kitais priedėliais) - laiko gaišimas, atviroje vietoje tai padaryti paprasčiau, nors žiemą geriau dirbti patalpoje, tačiau vis tik ji turi būti erdvi.

O gręžinio remontas jau bus beveik neįmanomas. Beje, jei jį nuolat prižiūrėsite ir vandens klodas bus pakankamai galingas - gali tarnauti pakankamai ilgai. Tokiu būdu galima sumažinti vamzdyną. Kita vertus, apdairus žmogus tikrai negręš gręžinio pačiame name.

 

Smulkus gręžinys ar šulinys su siurbliu?

Šulinių problema - bloga gelžbetoninių žiedų sujungimų izoliacija (dėl to po lietaus vanduo susidrumsčia). Gręžinio apsauginė kolona (vamzdis) atkerta lietaus ir podirvio vandenis nuo klodinio vandens, esančio smėlio sluoksnyje. 

 

Gręžimas iki pirmo, antro arba trečio vandens horizonto

Viršutiniai klinčių horizontai, turintys vandens, gali būti nestori, našiam gręžiniui rekomenduotume atsižvelgti į gręžėjų patarimus: jei jau daryti - tai daryti gerai. Jei vandens poreikis yra menkas - galima sustoti pasiekus 1-ąjį horizontą. Tačiau reikia įvertinti, kad Vilniaus regione viršutiniame horizonte esantis vanduo yra užterštas vandeniu, patenkančiu iš aukščiau esančių smėlio sluoksnių ir paviršinių vandenų, patenkančių į klinčių sluoksnį dėl to, kad yra nesilaikoma technologinių gręžimo reikalavimų.
Antrasis horizontas - strateginės vandens atsargos. Gręžinio gręžimas iki antro ir trečio horizontų bus gerokai brangesnis, kadangi paprastai jie slūgso žymiai giliau.

 

Vandens kiekis gręžiant artezinį gręžinį

Vandens poreikis, reikalingas 100 metrų gylio gręžiniui gręžti, svyruoja nuo 20 iki 30 kubinių metrų (apytiksliai). Gręžiant giluminius gręžinius, naudojamas taip vadinamas gręžimo tirpalas, sudarytas iš specialaus molio ir vandens.

 

Kaip sukontroliuoti gręžinio gręžimo darbų atlikimo kokybę

Gręžiant gręžinį, patekimo į vandeningą sluoksnį indikatoriumi laikomas vandens pritekėjimas. Gaila, kad straipsnio formatas nesuteikia galimybės netgi trumpai išvardinti visko, kas gali įvykti gręžinio gręžimo metu (pagal Merfio dėsnį, visa tai, kas blogo gali nutikti, nutinka būtinai). Geriausia gręžėjų darbo kontrolė - kuriam laikui tapti eiliniu brigados nariu. Mano draugas, statydamasis namą, taip padarė atostogų metu (brigadoje būdamas pagalbiniu, dar gaudavo užmokestį), nors pagrindinis jo užsiėmimas - firmos direktorius. 
Netiesioginis gręžinio gręžimo darbų kokybės požymis - garantinis laikas (apie 5 metus): taisyti klaidas - tiesiog nerentabilu. Asmeninis patarimas - griežėjams iš pat pradžių būti reikliu, tačiau geranorišku, nereikia bandyti „pergudrauti" - atsaku į tai jie gali panaudoti tokias profesionalias gudrybes, kurios ilgam sugadins nuomonę apie gręžinį.

 

Ką reikia daryti, priimant gręžinį eksploatacijai?

Priimant gręžinį eksploatacijai, būtina:

 • Instrumentu patikrinti išgręžto gręžinio gylį, t.y., iki gręžvietės nuleisti vamzdžius ir išmatuoti žarnų ilgį.
 • Pasisemti iš gręžinio vandens - jis turėtų būti vizualiai švarus, debitas turi atitikti aptartą sutartyje.
 • Patikrinti dokumentų komplekto, aptarto sutartyje, turinį (tarp jų gręžinio pasas ir jo charakteristikos (gręžinio pasas - tai dokumentas, įteisinantis jus kaip gręžinio savininką) bei garantinis talonas) ir visų nurodytų faktinių gręžinio parametrų atitikimą. Gręžinio eksploatavimo rekomendacijas taip pat turi pateikti gręžimo įmonė (taip pat naudinga žinoti jos adresą ir telefonus).

 

Kokiame gylyje turėtų būti siurblys?

Tai priklauso nuo to, kiek vandens yra gręžinyje ir kiek jo išpumpuoja siurblys. Vidutiniškai - 15 - 17 metrų žemiau statistinio lygmens. Tačiau tiek, kad darbo metu siurblys neliktų be vandens.

 

Kaip nustatyti, iki kokio gylio yra išgręžtas gręžinys?

Nuleisti ant valo pakabintą svarelį.


Kas įeina į gręžinio garantinį laiką?

Štai taisyklės, kurių reikia laikytis sprendžiant klausimą apie garantinio remonto teisėtumą:

 • Smėlio arba molio kiekis arteziniame vandenyje pradeda viršyti 50 mg/l (arba kitas normas, numatytas sutartyje), kadangi tai liudija apie apsauginės kolonos nehermetiškumą, arba apie tai, kad klinčių horizonte buvo neteisingai atskirti molingi sluoksniai.
 • Jei dėl filtro kolonos užsikimšimo smėliu arba moliu sumažėjo gręžinio debitas (atsiranda aukščiau aprašyti simptomai).
 • Jei gręžinio debitas sumažėjo dėl gamtinių kataklizmų, arba dėl netoli nuo objekto pradėto pramoninio gręžinio su didele vandenviete gręžimo, dėl kurio dingo vanduo, tuomet tokio gręžinio remontas, jei to atskirai nėra numatyta sutartyje, nėra garantinis.

 

Kaip greitai uždumblėtų gręžinys, jei juo nebūtų naudojamasi?

Patenkinamo eksploatacinio gręžinio naudojimo periodo trukmė priklauso nuo keleto faktorių:

 • Eksploatacijos periodiškumas ir intensyvumas;
 • Vandeningo sluoksnio našumas;
 • Pas kaimynus esančių gręžinių kiekis ir jų našumas;
 • Hidrogeologinės situacijos suardymas;
 • Klimatinės sąlygos.

Priimta laikyti, kad smulkus gręžinys vidutiniškai „gyvuoja" 7 - 15  metų, artezinis - priklausomai nuo kokybės ir apsauginės kolonos vamzdžių medžiagų (dažniausiai įvardijama 50 metų, tačiau tai, savaime suprantama, sąlyginis reikalas).

 

Kaip atstatyti gręžinio našumą po žiemos pertraukos

Tokios problemos paprastai atsiranda su smulkiais gręžiniais, kita vertus, po ilgesnės pertraukos jos galimos ir giluminiuose.

Gręžinio atstatymui reikalinga visas kompleksas priemonių, jų esmė - gręžinio išvalymas, filtro ir gręžvietės zonos praplovimas suspaustu oro - vandens mišiniu (iki 15 atmosferų), esant būtinybei - praplovimas specialiais reagentais. Kraštutinis atvejis - hidrosmūgis. Esant reikalui - gręžinio vamzdžio filmavimas, o - atsiradus kiaurymėms - dalinis apsauginės kolonos pakeitimas.

 

Žiemos nuolaidos gręžinio gręžimui? (vietoj išvados)

Metų laikas neturi tiesioginės įtakos gręžinio gręžimo procesui, tačiau darbo sąlygos sudėtingėja: žiemą griežėjams bus šalčiau, o šviesus paros metas trumpesnis, be to, šalčių sąlygomis pradeda gesti technika. Žiemą vasaros kainos vargu ar nukris, jos yra diktuojamos rinkos sąlygų ir realiai, nuolaidos galimos tik gręžiant keletą gręžinių - dėl ekonomiškumo.

Nesivaikykite žemų kainų, jei jos žemesnės nei vidutinės - vadinasi, čia kažkas ne taip, o jei yra žiemos nuolaidos, vadinasi vasarą, kai užplūsta užsakovai, jos yra tiesiog „užkeltos".

 

 

 

Parašykite mums

*Būtina užpildyti